• Naša obec – náš div sveta

        • Naša obec – náš div sveta

                                                                                                                                                                                                                           

          V našej dedinke sa dobre býva,

           

          pekné domy, je na čo sa dívať.

           

          Moja dedinka je pre mňa najkrajšia,

           

          útulná a je najlepšia.

                                                

                                          

          Tú našu chyžôčku máme radi,

           

          Ani žiaden zámok nám ju nenahradí.

           

          Pred ňou malá záhradka, v nej samý kvet,

           

          nedala by som ju ani za celý svet.

           

           

          Potôčik dedinkou tichúčko preteká,

           

          Chodníček si veselo rozpletá.

           

          Tmavé hory sa z diaľky usmievajú

           

          A našu krásnu dedinku ochraňujú...

                                                                                   

           

                                                                                    Juliana Ďaková

                                                                                                                                                                                                      

          smiley  Vstupom do Európskej únie sa pýšime názvom „európsky“ natoľko, že nás viac láka svet za hranicami ako ten, ktorý nám rastie priamo pod oknami... Hovoríme o rodisku, rodnej dedine či mieste, ktoré berieme ako samozrejmé - lebo tu bývame. Pri lepšom „posvietení si pod vlastnú lampu“ však zistíme, ako málo poznáme a málo sme hrdí na svoj domov.

          Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme v školskom roku 2009/2010 na ZŠ Ubľa vydali za objavovaním krás nášho rodiska v podobe svojho "vlastného" projektu s názvom "Naša obec – náš div sveta". Medzipredmetové prepojenie občianskej výchovy, dejepisu, geografie, výtvarnej a hudobnej výchovy ponúklo dostatočný priestor pre žiakov piateho, šiesteho a ôsmeho ročníka zapojiť sa do projektu rôznym spôsobom (slovom, kresbou, praktickou činnosťou, spevom...).

          Projekt sa realizoval v rámci vyučovacích hodín jednotlivých predmetov i mimoškolského vyučovania, kde žiaci samostatne a tvorivo pracovali na zadaných témach v podobe úloh, ktoré mali praktický charakter (Povesti a príbehy obce, Ľudová slovesnosť, Slovník nášho nárečia, Anketa v obci kraja, Erb obce, Prostredie a plán obce a pod.). Plnenie úloh našlo u žiakov pozitívny ohlas o čom svedčia výsledky ich práce.

          Okrem tématickej tvorivej práce žiakov projekt zahŕňal aj sériu besied s p. Holubovou – „historičkou našej obce“, ktorá nám pomohla načrieť do bohatstva minulosti obce skrz spoznanie ťažkých, menej slávnych období i svetlejších etáp života našej obce. Živým obohatením bola návšteva „Miestnosti tradícií obce“, kde žiaci mali možnosť nielen počuť ale i vidieť a chytiť fragmenty minulosti.

          Vyvrcholením bolo stretnutie žiakov so starostkou obce - Mgr. Nadeždou Sirkovou. Žiaci sa dozvedeli nielen mnohé zaujímavosti zo života obce a zaujímavých miestach v nej, osobnostiach obce, ale hlavne privoňali k ťažkej práci starostu a riadenia obce. Dozvedeli sa o radostiach a starostiach tejto náročnej a zodpovednej práce a boli pozvaní k aktívnej spolupráci v prospech obce. Vďakou žiakov boli vlastnoručne vyrobené malé darčeky a poďakovanie v podobe ďakovného listu.

          V rámci série besied s p. Holubovou žiaci prešli minulosťou a vďaka pani starostke nahliadli do súčasnosti aj do blízkej budúcnosti našej obce.

          Naďalej pracujeme na záverečnej etape nášho projektu, akým je "Chodník slávy našej obce" a „Reklamný bilboard obce“, ktorý bude odrazom názorov a postojov žiakov, zbierkou ich postrehov a nápadov i umeleckým stvárnením obce očami žiakov.

          Cieľom realizovaného projektu bolo a je nenásilne, hravo (prepojením mnohých aktivít v rámci niekoľkých predmetov) spoznať krásy obce cez poznávanie jej minulosti, hodnotenie a analyzovanie súčasnosti, ktoré by viedlo k formovaniu osobnejšieho vzťahu žiakov k k svojmu rodisku t.j. cez osobné vnímanie, prežívanie, hľadanie a vytváranie vlastného názoru na isté skutočnosti.

          .... myslíme, že sa to v tomto našom projekte aspoň sčasti podarilo a žiaci začnú byť na svoje rodisko, svoj domov právom čoraz viac hrdí – aj keď sa raz do neho budú už len vracať ...... smiley

           

             PaedDr. Ľubomíra Pružinská, PhD

                               Ing. Ivana Onuferová

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Ubľa 120
      • msubla120@gmail.com sjubla120@gmail.com
      • Mgr. Mária Karatníková
      • ZŠ 057/7673138, 0911673138 ŠJ 057/7673106, 0903288605 MŠ 0910544667
      • 067 73 Ubľa 120 067 73 Ubľa Slovakia
      • 37873601
      • 2021640126
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje