• Správa o výsledkoch a podmienkach výchovno-vzdelávacej činnosti MŠ Ubľa 352 za školský rok 2019/2020

        •  

          Správa je vypracovaná v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 9/2006 Z. z. zo 16.12.2005 o štruktúre a obsahu správ o výchovno-vzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach škôl a šk. zariadení v súlade s metodickým usmernením MŠ SR č. 10/2006 - R z 25.05.2006 k vyhláške MŠ SR č. 9/2006 Z. z. Obsah správy je v súlade        s § 2 citovanej vyhlášky.

           

          • Základné identifikačné údaje o škole:

          1. Názov školy: Základná škola s materskou školou Ubľa 120

          2. Adresa školy: Ubľa 352

          3. Telefónne číslo: 0910544667  Materská škola

          4. Zriaďovateľ školy: Obec Ubľa

          5. Vedúci zamestnanec školy: Kresilová Viera - zástupkyňa pre MŠ

          6. Rada školy: pri ZŠ

          Zástupca pedagogických pracovníkov: Fedorjaková Oxana

          Zástupca rodičov: Peštiková Miroslava

           

          • Výchovná starostlivosť: celodenná
          • Počet detí v MŠ: k 30.06.2020 – 22 detí / zapísaných k 01.09.2019 – 21 detí
          • Počet detí končiacich šk. dochádzku: 9

                     - Priemerná dochádzka za šk. rok:  15/ 15,4 /

          • Údaje o výsledkoch výchovno -  vzdelávacej činnosti

           

          V materskej škole je poskytované predprimárne vzdelávanie deťom predškolského veku a odborná starostlivosť v zmysle zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Štátneho vzdelávacieho programu.

          Materská škola má vlastný  ŠkVP s názvom „Rok v materskej škole“, vypracovaný v súlade so ŠVP.

           

          V dennom poriadku materskej školy sa striedali činnosti:

          -  Hry a hrové činnosti

          -  Pohybovo-relaxačné aktivity

          -  Edukačné aktivity

          -  Pobyt vonku

          -  Činnosti zabezpečujúce životosprávu

          -  Popoludňajšie edukačné aktivity, pohybovo relaxačné cvičenia

           

          V školskom roku 2019/2020 bolo do  materskej školy zapísaných celkom23detí, z toho bolo jednému dieťaťu na základe žiadosti zákonných zástupcov prerušené predprimárne vzdelávanie od 01.10.2019 do 30.06.2020. Zápis do 1.ročníka ZŠ absolvovalo 10 detí. Z toho jedno dieťa na základe odporúčania CPPP ma odloženú povinnú školskú dochádzku o jeden rok. Všetky deti, ktoré nastúpia do 1.triedy ZŠ dosiahli vo svojom vzdelávacom programe  základy kľúčových kompetencií, ktoré sú predpokladom na dosiahnutie školskej pripravenosti a vstup do primárneho vzdelávania v ZŠ. V mesiaci október 2019 bolo prijaté do MŠ dieťa s dodatočným odkladom školskej dochádzky.

          Pri výchove a vzdelávaní tohto dieťaťa so zdravotným znevýhodnením sme postupovali podľa Vzdelávacieho programu pre detí s viacnásobným postihnutím, ktorý je súčasťou Vzdelávacích programov pre deti so zdravotným znevýhodnením pre predprimárne vzdelávanie schváleného MŠVVaŠ SR dňa 15.5.2017 s platnosťou od 1. septembra 2017.

          • Úroveň dosiahnutých výsledkov vo výchovno-vzdelávacej  oblasti

          Výchovno-vzdelávaciu činnosť sme realizovali podľa vypracovaného Školského vzdelávacieho programu (ŠkVP) Rok v materskej škole a Individuálneho  vzdelávacieho plánu pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Podkladom pre vypracovanie ŠkVP bol Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie. Na základe hodnotiacej správy o výsledkoch výchovno-vzdelávacieho procesu konštatujem, že úlohy Školského vzdelávacieho programu ako aj hlavné úlohy plánu práce vyplývajúce z pedagogicko-organizačných pokynov na školský rok 2019/2020 neboli splnené a realizované v požadovanom rozsahu. Dôvodom nesplnenia niektorých úloh bolo prerušenie výchovno-vzdelávacej činnosti v školách a zariadeniach na Slovensku v dôsledku šírenia respiračného ochorenia vyvolaného koronavírusom  COVID-19.

          Učebnými osnovami ŠkVP boli výkonové štandardy jednotlivých vzdelávacích oblasti ŠVP pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. Učebné osnovy boli rozpracované do desiatich obsahových celkov a každý obsahový celok sa skladal zo štyroch tém. Výkonové štandardy boli mesačne naplánované a z nich sa tvorili do týždenných plánov výchovno-vzdelávacie ciele s prihliadnutím na obsahový celok a tému týždňa. Plánované činnosti vychádzali z podmienok triedy, z individuálnych potrieb a záujmov detí. Každá vzdelávacia oblasť mala rozpracované výkonové úrovne výkonových štandardov, slúžila ako pomôcka vo výbere výkonového štandardu.

          Prostredníctvom hry, zážitkového učenia a aktivizujúcich metód sme uplatňovali svoje pedagogické schopnosti. Denný poriadok bol zostavený tak, aby sa primerane striedali všetky organizačné formy. Výchovno-vzdelávací proces prebiehal zohľadňujúc rozdielne potreby, schopnosti detí. V prevažnej miere sa realizovala skupinová práca, čím sa cielene pôsobilo na osobnostný rozvoj dieťaťa a jeho socializáciu. Individuálnym prístupom sme sa snažili  rešpektovať fyziologické, intelektové a emocionálne zvláštnosti detí. Výchovno-vzdelávacia činnosť bola plánovaná týždenne, pričom vychádzala z týždenných tém. Metódy, formy a prostriedky vo výchovno-vzdelávacom procese boli volené tak, aby sa zohľadňovali výchovné, vývinové a individuálne potreby detí. Ciele výchovy a vzdelávania smerovali k rozvíjaniu poznatkov, porozumenia, spôsobilosti, vzťahov, postojov a hodnôt. Vo výchovno-vzdelávacej činnosti prevažovalo efektívne kooperatívne učenie s aktívnou účasťou detí. Kombinovaním zážitkového učenia s následným využívaním získaných poznatkov, predstáv a postupov sme skvalitňovali kognitívne, učebné, personálne, interpersonálne, komunikatívne, motorické a umelecké spôsobilosti detí. Denný režim bol spestrený oslavami menín a narodenín deti – sprostredkovali sme im zážitky, pocity z obdarovania a byť obdarovaný. Počas pobytu v materskej škole bol zabezpečený pitný režim, u detí sa utváral pozitívny postoj k zdravému životnému štýlu a prevencii proti obezite pravidelnými pohybovými aktivitami a vychádzkami do okolia materskej školy. V mesiaci jún sme začali využívať aj detské ihrisko, ktoré máme v areáli  materskej školy. Obsah vzdelávania sme realizovali v nasledujúcich vzdelávacích oblastiach:

          Jazyk a komunikácia

          Do výchovno-vzdelávacieho procesu boli zaraďované aktivity, ktoré podnecovali deti hovoriť, pýtať sa, komunikovať s deťmi, učiteľkou. Zlepšil sa tým dialóg medzi deťmi, ktorý bol živší, pestrejšia slovná zásoba, kvalitnejšia artikulácia a výslovnosť hlások a hláskových skupín. V obľube bolo aj maľované čítanie a dopĺňanie textu, čím sa rozvíjala pozornosť detí a gramatická správnosť. Prednesom básní, či dramatizáciou literárnych textov sa deti predstavili starým rodičom i širšej verejnosti na kultúrnom vystúpení. Môžeme konštatovať, že komunikačné kompetencie deti zvládli veku primerane, aj keď s rozdielnou úrovňou dosiahnutých spôsobilosti. U mladších detí je potrebné aj naďalej individuálnym prístupom formou komunikačných hier rozvíjať komunikačné spôsobilosti, dodržiavať pravidlá komunikácie, prispôsobovať hlasitosť prejavu, neskákať do reči, prihlásiť sa o slovo, zotrvať v téme.

          V grafomotorickej oblasti sú medzi deťmi rozdiely a mierne nedostatky, ale celkové grafomotorické zručnosti sú dobré. Využívané boli rôzne kresliace potreby a nápadité aktivity, pri ktorých sa deti učili korigovať tlak ruky na podložku, správnym spôsobom držať kresliaci materiál a správne sedieť pri písaní, kreslení so správnou vzdialenosťou očí od podložky. V budúcnosti je potrebné u mladších detí formou grafomotorických cvičení dbať na správny úchop kresliaceho materiálu, sklon papiera, primeraný tlak a uvoľnenosť v zápästí. Odstraňovať kŕčovitosť a podporovať precíznosť a sústredenosť pri práci.

          Matematika a práca s informáciami

          Hravou formou, dramatizovaním rozprávok, básničkami, hrami, ale hlavne pri bežných situáciách a činnostiach deti nadobúdali základy matematických a informatických zručnosti, ktoré sú už teraz dobrým základom na ďalšie rozvíjanie matematického myslenia. Deti rozumejú matematickým pojmom, ktoré boli využívané pri riešení úloh v rôznych hrách. Riadenou i spontánnou činnosťou sme rozvíjali kreatívne myslenie. Deti poznajú význam nových slov, symbolov, pri riešení problému navzájom spolupracovali – komunikovali, počúvali, kládli otázky, odpovedali.

          V oblasti geometrie boli zaraďované hry, v ktorých deti získavali orientáciu v priestore, rovine, rade. Pomerne úspešne ovládajú opis polohy daných predmetov, umiestňovanie predmetov v priestore a podobné hry, kde sa používajú predložky a príslovky miesta. Primerane veku poznajú geometrické tvary, staršie deti ich dokážu nakresliť, vyskladať. Záujem deti bol aj o prácu s edukačnými programami na interaktívnej tabuli. Využívané boli programy: Cirkus šaša Tomáša, digitálne hry portálu planéta vedomosti a ABC pre materské školy.                         Aj naďalej je potrebné u detí systematický a pravidelne upevňovať priestorovú orientáciu pomocou slov a slovných spojení, umiestňovanie objektov v priestore podľa pokynov, rozširovať matematické operácie v každodenných činnostiach, upevňovať pozornosť, sústredenosť a schopnosť logického myslenia.

          Človek a príroda

          Každodenným pozorovaním, sledovaním počasia, zmien v prírode, deti prirodzene prejavovali spontánny i zámerný záujem o prírodu. Využívali sme aj zmyslové vnímanie a zážitkové učenie – ohmatávanie, ochutnávanie, dotyk, počúvanie zvukov. Deti vedia pomenovať základné anatomické časti ľudského tela ale i niektoré životné funkcie – dýchanie, prijímanie potravy, krvný obeh, zmyslové vnímanie, pohyb, rast. Diskutovali sme o dentálnej hygiene, učili sa správne si čistiť zuby, jesť zdravo – prevencia zubného kazu. Deti získali poznanie o rastlinnej ríši, poznávali jej rôznorodosť a pestrosť. Poznajú širokú škálu ovocia a zeleniny podľa vzhľadu i chuti a to i mladšie deti. Staršie deti dokážu identifikovať živočíchov podľa vonkajších znakov, podľa spôsobu života, mnohé i podľa zvuku. Atraktívnymi činnosťami boli rôzne pokusy – prítomnosť vody v prírode – dážď, pára, hmla, zamŕzanie vody. Pozorovali sme smer a pohyb vzduchu. Pokusy a experimenty sme realizovali aj v oblasti magnetizmu. Deti majú veľmi dobré vedomosti o základných témach oblasti človek a príroda.

          Človek a spoločnosť

          Hlavným zameraním v tejto oblasti bol osobnostný prístup. Základ tvorili prosociálne aktivity, ktoré sa okrem iných organizačných foriem realizovali prostredníctvom ranného kruhu. Rozhovory, námetové hry, vystúpenia , to boli organizačné formy cez ktoré boli deti denne oboznamované s rodinnými a inými príbuzenskými vzťahmi. Deti vedia vymenovať členov svojej rodiny, boli vedené k úcte a vzájomnému porozumeniu. Na vychádzkach spoznávali blízke i širšie okolie, rôznymi aktivitami sa učili orientovať v časových vzťahoch dňa, týždňa, mesiaca, či ročných období. K plneniu úloh z dopravnej výchovy nám v ďalšom období pomôže aj novovybudované dopravné ihrisko. V tomto školskom roku sme realizovali vychádzky do blízkeho okolia, kde si deti priamo v teréne mohli vyskúšať svoje vedomosti z dodržiavania pravidiel cestnej premávky, bezpečné prechádzanie cez cestu po vyznačených prechodoch a presvedčili sa o nutnosti používania reflexných prvkov.

          Staršie deti si vzájomne pomáhali, spolupracovali a vedeli sa podeliť. Vytvárali sme situácie na vzájomné aktívne počúvanie a rešpektovanie dohodnutých pravidiel komunikácie. Deti úspešne zvládajú dodržiavanie základných kultúrno-spoločenských noriem a spoločenskej etikety na spoločných akciách. No u niektorých jednotlivcov je potrebné aj naďalej riešiť správanie sa v konfliktnej situácií. Zamerať pozornosť na postavenie jednotlivca v skupine, nácvik schopnosti deliť sa, obdarovať, pomôcť (byť tu pre niekoho).

          Človek a svet práce

          V tejto oblasti sme sa zamerali na oboznámenie sa so všeobecnými užívateľskými zručnosťami, ktoré majú deti možnosť v bežnom živote pozorovať. Priamou manipuláciou sa deti zoznámili s rôznymi materiálmi a ich vlastnosťami od papiera, plastelíny, plastu. Skúmali ich vlastnosti a možnosti využitia – použitia. Spoznávali rôzne remesla a povolania cez rozprávanie, rozprávky, obrázkový materiál, vlastnú skúsenosť, ktorú si mohli vyskúšať v námetových hrách. Pri užívateľských zručnostiach sme vedome rozvíjali jemnú motoriku - strihaním, navliekaním malých predmetov, triedením rôznych predmetov, skladaním papiera podľa návodu – nákresu alebo slovnej inštrukcie.

          Naďalej budeme vytvárať priestor s dostatočným materiálnym zabezpečením, aby sme rozvíjali záujem detí o konštrukčné a manipulačné hry a tým rozvíjali ich elementárne zručnosti ktoré sú potrebné pre každodenný bežný život.

          Umenie a kultúra

          Hudobná výchova

          Hudobné činnosti boli v rôznej podobe realizované denne. Deti rytmizovali riekanky, improvizovaným pohybom vyjadrovali hudobné motívy, hrali sa hudobno-pohybové hry so spevom. Pri hudobných aktivitách sme využívali detské rytmické nástroje na vyjadrenie charakteru, nálady piesne. Deti majú osvojené správne spevácke návyky. V hudobno-dramatickej činnosti interpretovali piesne, ktoré vystihovali obsah hry.                                  V budúcnosti chceme aj naďalej vytvárať vhodné podmienky na rozvoj spevu, rozširovanie repertoáru piesní a na dostatok priestoru pre tanečné pohybové stvárnenie hudobných podnetov.

          Výtvarná výchova

          Naším hlavným cieľom v tejto oblasti bolo aby deti  na výtvarné vyjadrovanie využili svoju fantáziu, rozvíjali vlastné schopnosti a získali základné zručnosti s výtvarným materiálom. Deti rady kreslili, strihali, nalepovali. Rady modelovali nielen z modelovacej hmoty ale aj  zo slaného cesta. Poznajú základné farby a ich odtiene, dokážu farby roztriediť na „smutné“ a „veselé“. Na konci predškolského obdobia správne držia /až na niektoré výnimky – 2 deti/ grafický materiál, avšak figurálne kompozície sú u niektorých detí na slabšej úrovni, postavy kreslili proporcionálne nesprávne a bez detailov.

          V tejto oblasti sa zameriame na utváranie priaznivej atmosféry na výtvarné činnosti, posilňovanie tvorivého procesu vhodnou motiváciou na nácvik správneho úchopu kresliaceho materiálu a správneho postupu pri strihaní a práci s nožnicami.

          Zdravie a pohyb

          V tomto školskom roku sme sa snažili pripraviť telesne zdatné a pohybovo-schopné deti, odolné a otužilé, ktoré majú všetky predpoklady pre úspešný nástup do základnej školy. Prostredníctvom vhodných telesných cvičení, zdravotných cvikov, pohybových hier sme deťom pomáhali osvojiť si správnu techniku lokomočných pohybov. Deti rozumejú aj základnej telovýchovnej terminológii a telovýchovným povelom. V hudobno-pohybových hrách deti vedia dodržiavať pravidlá, spolupracovať a navzájom sa rešpektovať. Aj naďalej je potrebné stimulovať deti k pohybu v prírodnom prostredí, dodržiavať zaraďovanie sezónnych turistických vychádzok s plynulou chôdzou po nerovnom teréne primeraného trvania. Na telovýchovné aktivity využívať aj novovybudované detské ihrisko.

          Návrhy do ďalšieho škol. roka:

          -  Pozornosť zamerať na predčitateľskú gramotnosť, záujem o ilustráciu, knihu, literatúru.

          -  Pravidelne využívať nové edukačné pomôcky, digitálne hračky, viac využívať detské rytmické nástroje.

          -  Vo vzdelávacích aktivitách vyzdvihovať jedinečnosť dieťaťa, podporovať sebahodnotenie, vzájomné 

             hodnotenie ostatných, dať deťom priestor na vlastný  názor.

          -  Vo vzdelávacích aktivitách využívať inovačné metódy a formy práce /zážitkové učenie, bádateľské aktivity,

              modelové situácie/.

          -  Dôraz klásť na rozvíjanie grafomotor. kompetencií a jemnej motoriky.

          -  Spolupracovať s rodičmi pri jednotnom pôsobení na rozvíjanie sebaobslužných činností a stravovacích                  návykov.

          -  Spolupracovať s rodičmi detí, ktoré majú poruchu výslovností, poskytovať poradenskú činnosť.

          -  Otvárať sa verejnosti pripravovaním spoločných aktivít rodičov a detí.

           

          Našim cieľom je naďalej:

          -  V spolupráci so ZŠ zabezpečiť kvalitnú prípravu 5 - 6 ročných  na vstup do školy.

          -  Prezentovať školu na verejnosti (spolupráca s Obecným úradom - akcie usporadúvané obcou Ubľa).

          -  V spolupráci s OcÚ zabezpečiť rekonštrukciu social. zariadenia MŠ.

           

          • Persoválne podmienky

          -  Podporovať ďalšie vzdelávanie zamestnancov, umožniť im zúčastňovať sa kontinuálneho vzdelávania.

          • Materiálno-technické podmienky

          -  Dopĺňanie učebných a telovýchovných pomôcok, hračiek a didaktického materiálu.

          -  Dopĺňanie školskej knižnice aktuálnymi publikáciami, detskou a odbornou literatúrou.

          -  Skvalitňovať spoluprácu so zriaďovateľom.

          • V spolupráci s rodinou

          -  V spolupráci s rodinou sa aj naďalej  usilovať o vytváranie takých stratégii, ktoré by viedli k splneniu základných cieľov: osobnému kontaktu a sociálnej súdržnosti. Materská škola využije všetky dostupné formálne i neformálne nástroje pre skvalitnenie spolupráce rodiny a školy.

          • Zoznam uplatňovaných výchovno-vzdelávacích plánov

          -  Štátny vzdelávací program pre predprimárne vzdelávanie,

          -  Školský vzdelávací program pod názvom „Rok v materskej škole“,

          -  Vzdelávací program pre detí s viacnásobným postihnutím, ktorý je súčasťou Vzdelávacieho programu pre deti 

             so zdravotným znevýhodnením pre predprimárne vzdelávanie schváleného MŠVVaŠ SR dňa 15.5.2017

             s platnosťou od 1. septembra 2017.

          • Údaje o počte zamestnancov a plnení kvalifikačného predpokladu pedagogických zamestnancov MŠ

          Pedagogickí pracovníci vrátane zástupkyne pre MŠ  2 – spĺňajú kvalifikačné predpoklady.

          • Údaje o ďalšom vzdelávaní pedagogických zamestnancov

          -  Zástupkyňa pre MŠ absolvovala a úspešne ukončila funkčné vzdelávanie.

          -  Samoštúdium odborných časopisov a pedagogickej literatúry – metodiky.

          • Údaje o aktivitách a prezentácia školy na verejnosti

          -  Spoznávanie  budov v obci – priebežne pri pobyte vonku.

          -  Jesenná turistická vychádzka spojená so zberom jesenných plodov.

          -  Zber papiera a vrchnákov z pet fliaš.

          -  Kultúrny program pre seniorov v KD Ubľa a penzióne „Kosmatec“.

          -  Kultúrny program pre seniorov v DSS Dúbrava.

          -  Zdobenie vianočného stromčeka.

          -  Mikuláš v MŠ – posedenie pri stromčeku v MŠ.

          -  Mikuláš v obci – vystúpenie deti v kultúrnom dome.

          -  Účasť v projekte Domestos pre školy.

          -  Karneval v ZŠ.

          -  Rozlúčka s predškolákmi v materskej škole.

          • Údaje o projektoch, do ktorých je MŠ zapojená

          V tomto školskom roku sa tunajšia MŠ zapojila do projektu Domestos pre školy. Práve tu sme za splnenie všetkých úloh získali opäť peňažnú poukážku na nákup prípravkov Domestos.

          • Údaje o inšpekčnej činnosti vykonanej Štátnou školskou inšpekciou v MŠ

          V školskom roku 2019/2020 nebola vykonaná kontrola zo strany ŠŠI.  

          • Údaje o priestorových a materiálno-technických podmienkach školy

          Priestory materskej školy sú sústredené v účelovej budove. Interiér herní má dostatočný priestor pre hru a činnosť detí. Vybavenie hračkami je veku primerané. MŠ má svoju spálňu a kuchyňu s výdajňou stravy.

          Čo sa týka vnútorného vybavenia materskej školy absentuje zastaranosť hygienických priestorov, t. j. umyvárky a WC.

          V tomto školskom roku bolo zakúpených 13 ks detských lehátok, detská drevená kuchynka, detský drevený regál „Ovocie a zelenina“, žinenka na cvičenie, skriňa policová a 3 stoličky.

          Do šatne boli zakúpené šatňové skrinky.

          • Údaje o finančnom a hmotnom zabezpečení výchovno-vzdelávacej činnosti MŠ

          Finančné príspevky na čiastočnú úhradu nákladov spojených s hmotným zabezpečením školy uhrádzali zákonní zástupcova podľa Zákona 245/2008 Z. z. § 28, odst. 5 a zákona č. 596/2003 Z. z. mesačne vo výške 5,- EUR na dieťa pri celodennom pobyte. Výška poplatkov bola schválená VZN obce č.1/2019 s účinnosťou od 01.09.2019.

          • Ciele, ktoré si MŠ stanovila v koncepčnom zámere školy na šk. rok 2019/2020 a vyhodnotenie jej plnenia:

          Využívaním inovačných edukačných programov sme dosiahli optimálnu perceptuálno-motorickú, kognitívnu a emocionálno-sociálnu úroveň ako základ pripravenosti pre život v spoločnosti. Cieľavedome sme rozvíjali základy kľúčových kompetencií osobnosti dieťaťa s uplatňovaním princípu aktivity a zážitkového učenia.

           

          Na základe určených cieľov predprimárneho vzdelávania podľa ŠVP sme:

          -  napĺňali potrebu sociálneho kontaktu dieťaťa s rovesníkmi,

          -  uľahčovali dieťaťu plynulú adaptáciu na zmenené prostredie (na materskú školu),

          -  podporovali rozvoj dieťaťa v poznávaní a v socializácií prostredníctvom hry, rešpektovali úroveň 

              individuálneho rozvoja každého dieťaťa,

          -  vo výchovno-vzdelávacej činnosti sme podporovali aktivitu dieťaťa, jeho sebarealizáciu a sebaprezentáciu,

              stimulovali sociálny, emocionálny a morálny vývin detí, schopnosť vzájomného rešpektovania sa,

          -  uplatňovali a chránili práva dieťaťa v spolupráci s rodinou, zriaďovateľom a inými inštitúciami (pri zachovaní

              etického princípu spolupráce) s rešpektovaním potrieb dieťaťa,

          -  získavali dôveru rodičov v individuálnom výchovnom poradenstve a upriamovali ich pozornosť na pozitívne

              prejavy v správaní sa svojho dieťaťa a v prípade potreby smiech nasmerovali na ďalšie odborné poradenstvo

              s inými odborníkmi.

          • Oblasti, v ktorých MŠ dosahuje dobré výsledky, v ktorých sú nedostatky vrátane opatrení

           

          SILNÉ STRÁNKY

          -  zaškolenosť 5 - 6 ročných deti pred nástupom do ZŠ aj z okolia,

          -  individuálny  prístup k rozvoju kľúčových kompetencii deti,

          -  profesionálny prístup pedagógov,

          -  vybavenie školy ITK,

          -  dostatočná informovanosť rodičov o dianí v MŠ,

          -  vytváranie priateľského prostredia v ktorom sa deti cítia príjemne a bezpečne.

           

          SLABÉ STRÁNKY

          -  interiérové vybavenie niektorých miestnosti vyžaduje modernizáciu – podlaha v triede, sociálne zariadenie,

          -  dlhá diagnostika detí so ŠVVP, posúdenie vhodnosti začlenenia do MŠ,

          -  nepravidelná dochádzka rómskych detí,

          -  obmedzené finančné zdroje.

           

          Činnosť materskej školy v čase mimoriadnej situácie.

           

          Od 16. marca 2020 do 31. mája 2020 prebiehala výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole mimoriadnym spôsobom.

           

          Metódy a formy:

          • prvý týždeň – komunikácia s rodičmi 5 - 6 ročných deti prostredníctvom telefónu a mailu, zmapovanie možnosti technického vybavenia v domácnostiach – počítač, tlačiareň
          • ďalšie týždne – zasielanie PL, aktivít každý pondelok v týždni na mail rodičom a stránku školy

           

          Pracovné listy a aktivity vychádzali z obsahových celkov a tém, ktoré sme mali vypracované v ŠkVP na jednotlivé mesiace. Niektorým deťom boli PL doručované učiteľkami priamo domov. Rodičia javili záujem o tento spôsob výchovy a vzdelávania a boli učiteľkám nápomocní. V mesiaci jún sa do materskej školy prihlásilo 14 deti, z toho iba tri 5 - 6 ročné. Výchovno-vzdelávacia činnosť v tomto mesiaci prebiehala podľa učebných osnov, ktoré boli vypracované na daný mesiac podľa ŠkVP Rok v materskej škole.

           

           

          Záver

           

          V nasledujúcom školskom roku chceme aj naďalej úspešne plniť všetky úlohy, ktoré si spoločne stanovíme. Budeme sa snažiť pracovať tak, aby sme propagovali svoju prácu medzi širokou verejnosťou a získali si vážnosť a dôveru rodičov, ktorí nám zveria do opatery to najcennejšie čo majú – svoje deti. Všetci zamestnanci materskej školy sa budú aj v ďalšom školskom roku snažiť, aby prostredie nášho zariadenia bolo vkusne, príťažlivé a aby sa deti počas celého obdobia pobytu v škole stretávali s láskou, pochopením a porozumením. Aj naďalej budeme sledovať a študovať odbornú literatúru, metodiky, získané poznatky overovať v praxi. Zúčastňovať sa na rôznych vzdelávacích seminároch, ktoré sú doporučené. Pre skvalitnenie úrovne pobytu detí a výchovno-vzdelávacej práce v školskom roku prevádzať edukačnú činnosť, ktorá má byť humánna, tvorivá, atraktívna a progresívna.

           

           

           

          Vypracovala:  Kresilová Viera

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou Ubľa 120
      • msubla120@gmail.com sjubla120@gmail.com
      • Mgr. Mária Karatníková
      • ZŠ 057/7673138, 0911673138 ŠJ 057/7673106, 0903288605 MŠ 0910544667
      • 067 73 Ubľa 120 067 73 Ubľa Slovakia
      • 37873601
      • 2021640126
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje