• Čaro nášho regiónu

• Súčasťou výchovno – vzdelávacieho procesu je aj zapájanie našich žiakov do rôznych aktivít a súťaží. Centrum voľného času v Snine organizovalo výtvarnú súťaž Čaro nášho regiónu do ktorej sa zapojili aj žiaci našej školy peknými a nápaditými výtvarnými prácami. A ich úsilie a námaha neboli zbytočné. Žiačka 9. ročníka Diana Kresilová bola ocenená na vernisáži, súčasťou ktorej bolo aj vyhodnotenie súťaže a umiestnila sa v zlatom pásme. Srdečne blahoželáme!

• Dospievanie a zmeny s tým súvisiace.

• Dňa 6.12.2022 koordinátorka asistentov podpory zdravia Mgr. Lenka Bužová a asistentka podpory zdravia Monika Mitrová zrealizovali pre dievčatá a chlapcov druhého stupňa osvetovú aktivitu na tému dospievanie a zmeny s tým súvisiace. Podali základné informácie o zmenách nielen fyzických, ale aj emocionálnych, ktoré sú spojené s nástupom puberty. Názornými videoukážkami - ako sa mení telo dievčaťa počas puberty, prvá menštruácia, ako sa mení telo chlapca, osobná hygiena - sa žiakom ukázalo, čo ich s príchodom puberty čaká a na čo sa pripraviť, aby neboli nepríjemne zaskočení. Poukázalo sa na dôležitosť komunikácie nielen medzi sebou, učiteľmi, asistentkami podpory zdravia, ale najmä s rodičmi.

• Mikulášska nádielka.

• Aj na našu školu dnes zavítal Mikuláš sprevádzaný anjelikom, čertíkom a elfom. Triedy mali za úlohu privítať ho v oblečení s vianočnou alebo mikulášskou témou. Tých, ktorí mu pekne zavinšovali alebo zaspievali, odmenil Mikuláš cukríkom.

• Európsky týždeň boja proti drogám.

• V rámci Európskeho týždňa boja proti drogám od 21.11. – 25.11. 2022 sme si v našej škole v pondelok pozreli film o závislostiach modernej doby „Sociálna dilema“. Následne prebiehala debata a dotazník na túto tému.  Vo filme bývali zamestnanci Facebooku, Instagramu, Twitteru ukázali realitu zámeru a nebezpečenstvo sociálnych sieti. Mnohí zostali šokovaní, keď si uvedomili, že obyčajné  lajkovanie, scrollovanie, appky a mnohé iné sú manipuláciou z ich strany. Azda najvýstižnejším dôvodom na zamyslenie je vyjadrenie týchto odborníkov, ktorí to sami vytvorili, že svojím deťom nedovolia prístup na sociálne siete. Ďalšou aktivitou bol „Farebný týždeň“, kde sa naši žiaci obliekali následne v týchto farbách: utorok - modrá, streda – zelená, štvrtok – červená, piatok – biela.

Milo nás prekvapili žiaci 9. ročníka D. Kresilová, J. Motrič, M. Holubová a S. Demjanová, ktorí si v rámci vyučovania chémie pripravili zaujímavú prednášku a pútavý plagát o legálnych a nelegálnych drogách. Následne prebiehala debata o týchto škodlivých látkach. V súvislosti s diskusiou sme upozorňovali žiakov taktiež na škodlivé účinky pitia energetických nápojov v dospievajúcom veku a ich neblahý vplyv na mladý organizmus.

• Oznam – RIADITEĽSKÉ VOĽNO

• Riaditeľka ZŠ s MŠ Ubľa 120 v súlade s § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších prepisov a § 3 ods. 9 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach a organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných učilištiach a na jazykových školách

p o s k y t u j e

všetkým deťom a žiakom MŠ, ZŠ a ŠKD riaditeľské voľno dňa 18.11.2022 (piatok) z prevádzkových dôvodov.

Riadne vyučovanie bude pokračovať 21.11.2022 (pondelok).

• V dňoch 28.10 - 31.10.2022 majú žiaci jesenné prázdniny.

Vyučovanie pokračuje v stredu, 2.11.2022.

Prevádzka MŠ bude prerušená v čase od 28.10. do 31.10.2022.

MŠ bude v prevádzke od 2.11.2022.

• Medzinárodný deň jablka

•      21. október sa v kalendári uvádza ako Deň pôvodných odrôd jabĺk. Aj naši žiaci si spolu so svojimi učiteľmi tento deň uctili oslavou jablka.

Tomuto dňu však predchádzali aj mnohé prípravy, no najobľúbenejšou z nich bol zber jabĺk v areáli našej školy. Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka si zhotovili poučný plagát o jablku, prostredníctvom ktorého hravou a zábavnou formou poinformovali svojich spolužiakov, deti v materskej škole, ale aj našich seniorov. Vzájomné stretnutie všetkých potešilo a obohatilo, spoločne sme si zaspievali pesničku a ochutnali jablká, ktoré patria medzi najzdravšie druhy ovocia a určite si tento deň zaslúžia. Sú sladké, voňavé a šťavnaté. Zásobujú naše telo silou, vďaka ovocným kyselinám tiež uhasia smäd či zasýtia.

Veľmi sa tešíme, že sme sa do tejto celosvetovej aktivity zapojili. Našim cieľom bolo nenásilným a hravým spôsobom podporiť u žiakov konzumáciu ovocia, čím sme sa snažili zároveň plniť i niektoré z úloh projektu Škola podporujúca zdravie. Žiaci boli jablkovým dňom nadšení a uvedomili si, že maškrtiť sa dá i zdravým spôsobom.

• Svetový deň výživy

• Jednou z najdôležitejších vecí k dobrému a dlhému životu je zdravá výživa, na ktorú sa často zabúda. Práve preto si dňa 16. októbra pripomíname Svetový deň zdravej výživyAj v našej škole sa každoročne venujeme tejto téme - priprava ovocných a zeleninových šalátov a nátierok.

• Kultúrno - výchovné predstavenie

• Dňa 5.10.2022 sa naši žiaci 5. - 9. ročníka zúčastnia kultúrno-výchovného predstavenia predeti a mládež venovaného boju proti násiliu a kyberšikane v MsKS v Snine pod názvom:

POČÚVAJ MA !

alebo

Ako nestratiť hlavu v mobile

Cestou z kultúrno-výchovného predstavenia sa žiaci spolu s pani učiteľkami zastavili v knižnici. Veľmi sa im tam páčilo a ako prví prispeli svojimi listami 🍂 na ich čitateľský strom.